Forum Graficzne: Photoshop, Gimp, Corel Draw - tworzenie grafiki, konkursy graficzne, tutoriale: polwysep apeninski walory turystyczne - Forum Graficzne: Photoshop, Gimp, Corel Draw - tworzenie grafiki, konkursy graficzne, tutoriale

Poszukuję, proszę... [Request]

Zanim o coś poprosisz - Przeczytaj REGULAMIN

Jeżeli pomogłeś komuś lub ktoś Ci pomógł daj znać Adminowi/Moderatorowi aby dopisał danej osobie punkt pomocy, Możesz to zrobić poprzez wysłanie prywatnej wiadomości lub przez przycisk raportuj


Wszystkich zachęcamy także aby sami spróbowali sztuki graficznej, można to zrobić w prosty sposób wykorzystując przeglądarkę.
Po prostu sprawdź nasz UBPlanetowy PS online lub UBPlanet Photo Editor.

Options
polwysep apeninski walory turystyczne

#1   Ptaku 

 • puffer
 • RetiredStaff
 • 5529
 • UBP Points 6 (Przekaż)
 • 01 październik 06
 • Imię:Maciek
 • Płeć:Mężczyzna
 • Drużyna:brak
 • Pkt. Grafika:96
 • Pomógł:28
 • Wygranych:\m/ 120 \m/
 • Przegranych:\m/ 45 \m/

24 wrzesień 2008 - 18:22

tj wyzej potrzebuje wszelkich informacji na ten temat + zdjecia.oddam wszystkie punkty :D

Dołączona grafika


first and last
Dołączona grafika

#2   .violsky 

 • you're doing it wrong
 • Tag Master
 • 2328
 • UBP Points 6532 (Przekaż)
 • 25 październik 07
 • Imię:Patryk
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Jastrzębie Zdrój
 • Drużyna:Sonofakurfa
 • Pkt. Grafika:94
 • Wygranych:130
 • Przegranych:8

24 wrzesień 2008 - 18:37

Na początek znalazłem malutkie informacje o samych Włoszech. Wg mnie przyda Ci się!

Walory turystyczne Włoch

Włochy są państwem, posiadającym jedne z najstarszych tradycji i historii turystycznych. Już w okresie XVIII w. państwo to odwiedzane było przez setki tysięcy podróżników i naukowców. Włochy odwiedzane są rocznie przez ponad 50-60 milionów turystów z zagranicy. Włochy oferują szczególnie różnorodne propozycje turystyczne, baza noclegowa zaś jest imponująca i należy do najliczniejszej a świecie.

Wstępna charakterystyka:

Dzielnice kraju Piemont i Lombardia położone na północny - zachód są najmniej zakorzenione we włoskiej kulturze, a miasta Turyn i Mediolan to największe i najbogatsze miasta na obszarze całych Włoch. Ukształtowanie południowych krańców tych obszarów (a zwłaszcza Lombardia) są mało ciekawe - płaskie, o małych deniwelacjach terenu, ale występowanie gór z północy tworzy ten krajobraz bardziej wyrazistym i charakterystycznym. Najbardziej popularnymi dziedzinami sportowymi włoskich gór jest uprawianie narciarstwa i turystyki pieszej, a położony wewnątrz gór obszar jezior Lombardii są najpopularniejszym regionem turystycznym.
R E K L A M A czytaj dalej ↓

Liguria, położona w południowym kierunku od Piemontu, zwana jest od dawien dawna "włoską Rivierą" i w okresie przeważającej części sezonu letniego przepełniona jest spragnionymi słońca plażowiczami. Ta filigranowa Liguria tworzy przepiękny fragment wybrzeża morskiego, a jej stolicą jest Genua - ruchliwy, posiadający długą tradycję port morski.

Większy obszar najpiękniejszych gór świata zlokalizowana jest na dwóch niewielkich regionach. Północno - zachodni kraniec Włoch zajmuje otoczony ze wszystkich stron najwyżej położonymi szczytami Alp ( Matterhornu i Mont Blanc ), niewielki, dwujęzyczny region Valle d Aosta, gdzie zlokalizowane są najpopularniejsze ośrodki narciarskie Włoch. Obszar Trydentu - Górnej Adygi na wschodzie kraju to drugi dwujęzyczny region, który zbliżając się do granicy państwa, staje się bardziej podobnym do Tyrolu. Ma tu początek kompleks górski Dolomitów, który kryje najrozleglejszy park narodowy we Włoszech, Stelvio, posiadający wspaniałe i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Pasmo Dolomitów ciągnie się również wzdłuż północno - wschodniego regionu Wenecji, chociaż tam uwaga turystów skupiana jest głównie przez samą Wenecję. To zadziwiające jedyne w swoim rodzaju miasto, cieszy się ogromną, w ogóle nie przesadzoną sławą, co pociąga za sobą brak możliwości pozostania samemu. Jeśli ktoś nie przepada za tłumami turystów z aparatami fotograficznymi, może zwiedzać liczne historyczne miasta położone blisko Wenecji - Weronę, Padwę i Vicenzę, mają one również nie tak bogaty jak sama Wenecja, ale również nieprzeparty urok.

Na południowym obszarze od Wenecji ciągnie się Emilia - Romania. Obszar ten znajduje się w centralnej części powojennego etapu rozwoju przemysłowego Włoch i z tego powodu poziom stopy życiowej mieszkańców jest tu tak samo wysoka, jak na obszarze Piemontu czy Lombardii, ale - co jest dość dziwnym - był to do niedawna również jednym z ważniejszych siedzib partii komunistycznej.

Ten obszar wybrzeża jest bardzo popularnym wśród włoskich wczasowiczów, zwłaszcza Rimini - znana na całym świecie, choć mało elegancka i egzaltowana miejscowość letniskowa. Radzę więc pominąć tę plaże i rozpocząć zwiedzanie prastarych budowli Rawenny, Ferrary i Parmy. Natomiast stolicą regionu, Bolonią, nie można się od razu zachwycić - to najruchliwsze i jednocześnie najmniej doceniane przez masy turystów miasto trzeba najpierw dokładnie poznać a na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Na południowym obszarze Włoch warto zwiedzić Kampanię - piękny, choć dość surowy obszar kraju - warto wiec sprawdzić na własne oczy, ile racji było w tym, że starożytni Rzymianie nazywali ją radosną krainą.

Wczasowicze, którzy już odwiedzili Neapol, i wbrew słynącemu i ogólnie panującemu wśród społeczeństwa powiedzeniu, pełni sił, zdrowia i wigoru wyruszą na podbój Pompejów czy Herkulanum, mogą przeżyć niezwykłą przygodę z zastygłą po erupcji Wezuwiusza historią i legendą.

Tak samo niezwykłe przeżycie będziecie mogli wspominać po wyprawie na najrozleglejszą wyspę na Morzu Śródziemnym. Dostarczone emocje między mitycznymi postaciami Scyllą a Charybdą, przed którymi uciekali starożytni żeglarze są każdorazowo gwarantowane.

Sycylia jest słynna m.in. ze wspaniałego miasta Palermo, znanego z barokowych kościołów oraz gęstwiny uliczek i targów o średniowiecznym życiorysie, oraz Syrakuz - niegdyś najważniejszego miasta antycznego świata greckiego, dziś gwarnego kurortu i modnego kąpieliska.

Dla poszukiwaczy pełnych spokoju i czystości plaż najbardziej odpowiednim miejscem będzie wyspa Sardynię - nie brak tu również niewielkich rozmiarów uroczych miejscowości, gdzie łatwo można znaleźć pozostawione ślady antycznych kultur, których szczątki przetrwały głównie dzięki rozgrywającym się licznie festiwalom i widowiskom świąt religijnych oraz tradycji kulinarnej.

Regiony turystyczne:

1. Alpy Orobie

Alpy Orobie - czyli Alpy Włoskie ( położone w rejonie Lombardii) są częścią Alp, biegnących szerokim pasmem na obszarze około 50 km w północnym kierunku od Bergamo, posiadające najwyższy szczyt o nazwie Pico di Coca o wysokości 3052 m n.p.m. Długość sezonu narciarskiego trwa tutaj aż 5 miesięcy: od grudnia do kwietnia. Najbardziej znane stacje narciarskie tego regionu to:

o Presolana,
o Monte Pora,
o Colere,
o Valcanale,
o Borno.

Wszystkie powyższe miejscowości leżą w pobliżu bajkowej i kolorowej kotliny Presolana. Narciarze mogą tutaj korzystać z wyciągów narciarskich: kabinowych, krzesełkowych i orczykowych. Łączna długość tras narciarskich wynosi 120 km tras zjazdowych oznaczonych kolorami: czarnym, czerwonym i niebieskim. Dolne stacje dla narciarzy leżą aż na wysokości 1200 m n.p.m. w stosunku do górnych, położonych na 2300 m n.p.m.

Castione dell Presolana, Bratto, Passo della Presolana są ulubionymi miejscowościami czynnego wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Obszary te charakteryzują się łatwym dojazdem oraz doskonałymi warunkami zjazdowymi dla maluchów i nowicjuszy narciarskich. Każda z tych miejscowości posiada w swej ofercie również rozliczne trasy zjazdowe dla narciarzy, którzy pragną doskonalić własne techniki i umiejętności narciarskie. Istnieje tu również możliwość dośnieżenia stoków, jak również zjazd z jednoczesnym zautomatyzowanym pomiarem czasu.

2. Alta Valtellina

Ten znany region narciarski obejmuje:

o Bormio,
o Isolaccię,
o Livigno,
o Apricę,
o Santa Catarinę.

Jest złożony z kilku dolin, ciągnących się na długim odcinku i przechodzących jedna w drugą od Valfurva przez Bormio Valdidentro, aż po Livigno.

Livignio - jest centrum do uprawiania sportów śnieżnych, położonym na obszarze wysokogórskiej doliny. Był również strefą bezcłową. W tej miejscowości oferowane są klientom tereny narciarskie posiadające 3 kolejki kabinowe, 11 wyciągów krzesełkowych, 18 wyciągów orczykowych oraz o łącznej długości trasy do około 110 km tras do zjazdów.

Miejscowość Bormio leży jest w przepięknej dolinie, zajmującej wysokość 1225 m n.p.m., w centrum Alp Włoskich, u podnóży góry Vallecta ( o wysokości 3148 m n.p.m.), w niedalekiej odległości od granic: szwajcarskiej i austriackiej. Bormio - jest to atrakcja nie tylko dla narciarzy. Sama miejscowość przepełniona jest zabytkami architektonicznymi i posiada jedne najbardziej gorących źródeł (do 41 st. C) z wodami leczniczymi na całym obszarze Alp.

Na niższej wysokości niż serce narciarskiego Bormio zlokalizowane jest zabytkowa miejscowość Bormio, przepełnione śladami bogatej historii i historii ludów starożytnych. Świadectwem tego jest zespół średniowiecznych kościołów, pałaców i wież. Na centralnej ulicy miasta - Via Roma umieszczono wiele stylowych sklepów znanych projektantów mody, kawiarenek i restauracyjek, serwujących specjały lombardzkiej kuchni.

Dodatkową możliwością spędzenia wolnego czasu może być wyprawa nad jeden z kąpielisk w Bormio i na lodowisko ( które notabene znajdują się również w takich miejscowościach jak S. Caterina i Valdidentro-Isolaccia ) a także do licznych restauracji i dyskotek.

3. Cortina d'Ampezzo

Jest jednym o największej renomie kurortów dla narciarzy świata, organizatorem Igrzysk Olimpijskich w 1956 r. Rejon położony jest na wysokości 1224 m n.p.m., w kierunku wschodnim od Bolzano i północnym od Wenecji ( zajmuje długość około 130 km ).

Cortinę tworzą małe osiedla, rozrzucone w obszernej dolinie, która położona jest wśród górskich łąk i lasów. Dolina zamknięta jest z północy skalnymi masywami Pomagagnon i Monte Cristallo, a z południa Monte Pelmo. Na wschodnim obszarze rejonu wdzięczą się szczyty Sorapis i Antelao, a zachodnim terenie - tworząc skalne bariery - trzy wierzchołki masywu Tofane. Z wszystkich stron Valle d\'Ampezzo znajdują się wyciągi narciarskie, które umożliwiają wjazd na poziom prawie 3 000 metrów nad poziom morza, np. na Tofanę, gdzie początek swój posiada trasa zjazdowa sławnego, alpejskiego Pucharu Świata.

Cortinę d'Ampezzo jest godna polecenia przede wszystkim dla amatorów stromych stoków i tras zjazdowych, posiadających dobrą kondycję i zasobne portfele. Sezon zimowy rozpoczyna się tu w grudniu i trwa do kwietnia. Na obszarach powyżej poziomu 3 tys. metrów śnieg zalega do początków lata.

4. Dolomity

Superski Dolomiti - jest terenem narciarskim o łącznej mierze 1180 km, posiadającym wyjątkowo piękną oprawę, umożliwiającą z jednym karnetem nieziemską przyjemność zjazdową. Wspaniała sceneria idealnie skonstruowanych terenów dla narciarzy tworzy obszar zajmujący niemal całkowicie doliny, przełęcze i szczyty Dolomitów ze szczytem Passo Rolle, u którego podnóża rozciąga się przepiękne miasteczko San Martino di Castrozza, które posiada w ofercie oprócz nart jeszcze inne liczne atrakcje: bary, puby, pizzerie, dyskoteki. Terenami narciarskimi są również stoki pobliskiego Passo Rollo z równie przepięknym krajobrazem. Na terenach prowincji Veneto, bardziej w kierunku północnym położona jest bardzo znana wśród Polaków miejscowość Cortina d` Ampezzo z kuszącymi wąskimi uliczkami historycznego centrum.

5. San Martino di Castrozza

Jest renomowanym ośrodkiem narciarskim, usytuowanym w północno - wschodnim rejonie Trentino, położonym u podnóża majestatycznych pasm górskich Pale di San Martino. Otacza go Park Narodowy Paneveggio.

Wraz z oddalonym o 9 km Passo Rolle ( o wysokości 1984 m n.p.m.) obszar ten stanowi wymarzony rejon dla amatorów narciarstwa zjazdowego i biegowego. Dodatkowa atrakcja to system "Dolomiti Superski". Powyżej przełęczy Passo di Rolle wznoszą się szczyty: Cimone della Pala ( o wysokości 3186 m n.p.m.) nazywany również Matterhornem Dolomitów oraz Cima Vezzana ( o wysokości 3192 m n.p.m.), będące wyzwaniem dla zawodowców - alpinistów.

Na południu San Martino rozlewa się malowniczo położona dolina Val Cimon, w której główną atrakcją turystyczną jest miasteczko Fiera di Orimiero z XV-wiecznym kościołem i wspaniałymi freskami oraz campanilą (osobną dzwonnicą). Po zmęczeniu nartami można się tam udać, a przy tym zwiedzić kompleks ruin średniowiecznego zamczyska.

San Martino di Castrozza jest to ośrodek narciarski, posiadający międzynarodową sławę, o jego unikalnym charakterze decyduje zapierająca dech w piersiach otaczająca ją romantyczna sceneria. Jako uzupełnienie oferty dla narciarzy jest wspaniale zagospodarowana infrastruktura sportowa.

Amatorzy pieszych wędrówek również nie będą się nudzić - spacery malowniczymi zimowymi szlakami również mogą być niezapomnianym przeżyciem. Warto się udać na południe aby zwiedzić rejon przepięknej doliny Val Cimon i odwiedzić miasteczko Fiera di Primiero (13 km).

6. Val Di Fassa

Val Di Fassa jest pełna uroku doliną, dającą możliwość podziwiania z niej wszystkich ważniejszych szczytów Dolomitów. Są to:

o ogromna bryła Gruppo di Sella,
o kompleks skalnych iglic masywu Cantinaccio i Sasso Lunga nad przełęczą Sella i Pardon,
o na wschodzie olbrzymi mur Civetta,
o zespół poszarpanych wierzchołków Gruppo delle Pale.

Z Campitello, miasteczka leżącego na poziomie 1440 m n.p.m., można udać się za pomocą kolejki linowej na znaną trasę zjazdową Sella Ronda, która przez doświadczonych alpejczyków pokonywana jest w ciągu kilka godzin. Ma ona postać okrężnej drogi obok Gruppo di Sella i złożona jest z tras zjazdowych i podjazdowych (oczywiście za pomocą wyciągów), umożliwiając podziwianie malowniczych krajobrazów. Trasa ta wiedzie poprzez siodło Sasso Lungo (na który prowadzi kolejka gondolowa z przełęczą Sella) z przeznaczeniem dla jedyne dla wprawnych i odważnych maniaków narciarstwa, gdyż poprowadzona jest poprzez wąską i jak zawsze pełną lodu rynnę.

U początku doliny Val di Fassa, w miasteczku Moena, znajduje się początek kolejki kabinowej, prowadzącej na Alpe Lusia, do umożliwia zjazd do Bellamonte, rozległych obszarów dla narciarzy, zajmująca już sąsiednią dolinę górską. Inną ewentualnością jest uczestnictwo w trasach narciarskich, prowadzących przez przełęcz San Pellegrino.

7. Val Di Fiemme

Ta dolina w Dolomitach ciągnie się pomiędzy masywami górskimi Lagorai a Latemar oraz wzdłuż rzeki Aviso. Dolina ta położona jest na poziomie powyżej 1000 m n.p.m. a zlokalizowane są tam takie miasteczka turystyczne, jak Cavalese i Predazzo. Pomiędzy nimi rozciąga się rozległy teren narciarski, posiadający swój własny, nieodparty urok. Wokół doliny widoczna jest cała korona szczytów pasma Dolomitów. Wspaniały widok roztaczają się na masyw Latemar po lewej stronie doliny i na pasmo Lagorai po prawej. We wnętrzu doliny, przy dobrych warunkach widoczności, oglądać możemy szczyty Pale di San Martino. Val di Fiemme usytuowana jest w północno-wschodniej części regionu Trentino, na wschód od linii łączącej Trydent i Bolzano.

Tę malowniczą doliną rozciągającą się na obszarze 35 km, kończy przejście z kierunku północno -wschodniego w Val di Fassa, zaś z kierunku południowo - zachodniego w Val di Cembra. Otaczają ją wspaniałe łańcuchy górskie: Lagorai i Latemar oraz Pale di San Martino. Najsłynniejsze ośrodki narciarskie to:

* Cavalese (1000 m.n.p.m.),
* Pampeago (1757 m.n.p.m),
* Predazzo (1018 m.n.p.m.),
* Bellamonte (1372 m.n.p.m.)

Dolina poprzecinana jest niewielkimi i urokliwymi miejscowościami, takimi jak:

* Capriana,
* Molina,
* Castello, Carano,
* Tesero,
* Ziano.

Oferują one możliwość wspaniałego wypoczynku w gamie swych zacisznych hoteli i apartamentów.

W Cavalese, miasteczku znajdującym się na poziomie 1000 m n.p.m., obszary przeznaczone dla narciarzy koncentrują się na Alpe Cermis. Jest tam dostępnych wiele tras zjazdowych o całkowitych wymiarach 25 km długości, z których 15 km są trasami łatwymi dla nowicjuszy, 5 km są trasami średnimi i 5 km są trasami o wysokim stopniu trudności. Predazzo jest miejscowością położoną na poziomie 1018 m n.p.m., a przez ostatnie kilka lat zyskało wiele na znaczeniu dzięki rozbudowie urządzeń narciarskich i kooperacji z centrum dla narciarzy w Latemar. Powstał w wyniku tego system wyciągów, umożliwiający narciarzom szybkie i sprawne przemieszczanie się z San Floriano, położonego w dolinie Val dEga aż do Val di Fiemme.

8. Val Di Sole

Nazwa ta oznacza "Dolinę Słońca". Jest to jedna z najbardziej malowniczych dolinek w zachodnich Dolomitach. To tutaj turyści mogą zwiedzać słynną dolinę Madonna Campiglio i Tonale. Mają one swój początek w północnych krańcach jeziora Santa Giustina i ciągną się po przełęcz Passo Tonale, położonej na poziomie 1882 m n.p.m.

Prawdziwy boom dla narciarzy ogarnął te dolinę przed kilkunastoma laty, gdy rozpoczęto budowę tzw. stacji narciarskich "z probówki". Ogołocone z drzew zbocza górskie stały się wtedy przydatnymi do zjazdów - to generowało powstanie pierwszych dwóch stacji narciarskich:

* Marilleva 900,
* Marilleva 1400.

Cyfry przypisane każdej nazwie są oznaczeniem ich wysokości nad poziomem morza. Dla miłośników wypoczywania w sposób aktywny czeka taka możliwość w Folgaridzie, Mezzano i Pejo - miejscowości te oferują wiele atrakcji. Posiadają w swej dyspozycji liczne kompleksy sportowe wyposażone w siłownie, sale gier, korty tenisowe i kryte pływalnie. Ponadto istnieje możliwość z pomocą instruktorów wypróbować wspinaczkę skałkową lub po lodzie, a także udać się na ciekawą wycieczkę, dostarczająca niezapomnianych wrażeń po najbardziej malowniczych ścieżkach górskich.

Val di Sole jest także bardzo atrakcyjnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Pomiędzy miasteczkami Dimaro i Mezzana zostały wytyczone szlaki narciarskie o całkowitej długości kilkadziesiąt kilometrów o bardzo urozmaiconym charakterze, biegnąc wzdłuż brzegów rzeki Noce oraz dookoła starego miasteczka Cogolo. Val di Sole położone jest na poziomie od 682 m do 2585 m n.p.m. Tereny narciarskie mają swój początek już od poziomu 900 m, a wyciągami można się z łatwością dostać na poziom 2585 m n.p.m., skąd rozpoczyna się 38-kilometrowa trasa zjazdowa, z której jedynie 7 km jest szlakiem trudnym i niebezpiecznym.

9. Val Gardena

W tym rejonie zlokalizowane są jedynie 3 znane miasta narciarskie:

o Ortisei,
o St. Christina,
o Selva Gardena.

Ortisei położone na wysokości 1236 m jest idealnym miejscem dla narciarzy. Dla bardziej wprawnych amatorów narciarstwa udostępnione są obszary narciarskie Seceda oraz system wyciągów narciarskich - krzesełkowych i gondolowych w St. Christina i Selva Gardena.

Selva Gardena, położona na wysokości 1563 m umożliwia korzystanie z ponad 100 kolejek i malowniczy, dostarczający wielu wrażeń zjazd na terenie narciarskim Val Badia i Val di Fassa. Pewna i gwarantowana atrakcja tego terenu jest taka, że szczególnie na przejściu pór roku zimy i wiosny dostępna jest dla narciarzy trasa zjazdowa na znanym lodowcu Marmolada, posiadająca długość około 13 kilometrów.

Wybierając się na urlop w Dolomity nie wolno zapomnieć o odwiedzeniu Sella Ronda - przepięknej widokowej trasy, która prowadzi na około wzniesień Gruppo Sella, a która jest łatwa do pokonania w 2 kierunkach i której przejechanie wspomagane podciąganiem się na wyciągach i zjeżdżaniem trasami zjazdowymi zabiera prawie jeden dzień.

10. Jezioro Garda

Jezioro Garda to największe włoskie jezioro alpejskie. W jego południowej, rozległej części, pozbawionej wzniesień o dużych różnicach wysokości staje się podobnym do morza, natomiast na północy rejonu, otoczonego ścianą stromych skał przypomina fiord. Posiada swoisty śródziemnomorski klimat, różnorodną roślinność, charakterystyczne i znane na całym świecie miejscowości z przepięknymi willami, zawodową i przyjazną obsługę, staje się przy tym ulubionym celem wycieczek masy turystów z różnych zakątków świata.

Błękit jeziora, zieleń gaików oliwnych, winogron, gajów cytrusowych, zachodów słońca, które nad ruinami i pozostałościami starych zamków warownych, miasteczek i wiosek urzeka pięknem, stwarzając jednocześnie romantyczną i pełną niepowtarzalnego nastroju atmosferę, powodując, że przeżyte tu momenty i przygody na długo zakorzeniają się w pamięci. Na około jeziora znajduje się ogrom przepięknych miasteczek i wiosek godnych odwiedzenia.

11. Kalabria

Kalabria jest to najdalej na południe wysunięty skrawek Półwyspu Apenińskiego. Masyw apeniński, które osiągnął tu końcowe odgałęzienie, zajmuje nawet całkowitą powierzchnię rejonu Kalabrii, udostępniając jedynie niewielką przestrzeń dla równin: Sibari, Sant. Eufemia i Rosarno oraz Gioia a także pięknemu, charakteryzującemu się znacznym zróżnicowaniem wybrzeżu, otoczonego przez morze o nieskazitelnie czystej wodzie i szmaragdowej barwie.

Kalabria jest to region w początkowym stadium odkrywania przez turystów. Ze swoim wspaniałym klimatem, przepięknymi krajobrazami z gęstą, śródziemnomorską roślinnością, gwałtownie opadającymi ku Morzu Tyrreńskiemu górom, plażom położonym w kamienistych zatokach, malowniczym miasteczkom tworzą niepowtarzalną atmosferę dla ogółu wypoczywających w oddaleniu od tłocznych, pełnych hałasu i brudu ośrodków turystycznych.

Wybrzeże Kalabrii posiada w ofercie różnego rodzaju plaże: od piaszczystych, poprzez drobno kamieniste, aż do ciemnych, wulkanicznych powstałych dzięki działalności sejsmicznej czynnego wulkanu Stromboli.

Miejscami wartymi zobaczenia podczas obecności w Kalabrii:

* Reggio di Calabria - to najbardziej zaludnione miasto regionu, lezące prawie na końcu Półwyspu, vis a vis Sycylii. Reggio znanym jest z posiadania słynnej promenady- Lungomare, z której roztacza się fascynujący widok. Główną atrakcją miejscowości jest Muzeum Narodowe.

* Cosenza - jest miastem położonym w północnej części regionu, najbardziej charakterystyczny zabytek miasta to katedra, którą wzniesiono w XII w, w stylu romańskim, następnie przebudowano ją w stylu gotyckim, do dziś jeszcze można dojrzeć zauważane w przepięknej fasadzie o ostrołukowym portalu, z przepiękną rozetą i licznymi niewielkimi rozetkami. Wewnątrz niej zobaczyć można wysoko cenione: grób Izabelli Aragońskiej, żony Filipa III króla Francji, pochodzący z wczesnego okresu chrześcijaństwa sarkofag ze sceną polowania Melagra, oraz krucyfiks wykonany w drewnie, pochodzący z XV wieku.

* Locri Epizefiri - nazywane również kwitnącym miastem Wielkiej Grecji, w którym, jak głoszą podania, w 660 roku p.n.e. Zaleukos dokonał spisu pierwszego na świecie greckim kodeksu praw pisanych. Dokonano tutaj także wydobycia na światło dzienne resztek po świątyniach, ruin megalitycznych murów oraz teatru, sięgającego epoki rzymskiej tego starożytnego miasta, które znane jest w basenie Morza Śródziemnego z hodowli swoich koni.

* Narodowy Park Kalabrii - znajduje się w środkowej części terytorium regionu, ożywia dzięki wierzchołkom obszernego płaskowyżu. Cecha wyróżniająca parku to roślinność, będąca charakterystyczną dla średnich partii Gór Apenińskich, z przeważająca w składzie gatunkowym sosną, bukiem i jodłą w wyższych partiach gór, dębami i kasztanami zaś w niskich. Spośród fauny w analogicznie sposób jak to się miało w innych parkach kalabryjskich, bardzo popularnym zwierzęciem jest głównie wilk apeniński, a także okazy orła oraz dzika, chociaż jest on wprowadzony ludzką ręką.

* Park Narodowy Aspromonte - położony jest na najdalej w kierunku południowym wysuniętym skrawku łańcucha Apeninów, o podobnej roślinności, chociaż z przewagą w średnich partiach okazów dębu wiecznie zielonego, natomiast w niższych partiach obecność morza stwarza warunki do występowania i życia flory z rodzaju typowo śródziemnomorskiego, a nawet pewnego specyficznego gatunku paproci tropikalnej.

* Park Narodowy Pollino - nazwę swą bierze od potężnego dolomitowego masywu wapiennego, którego poziom dochodzi do 2248 metrów, a który wraz z niedalekimi szczytami Serra Dolcedorme (2267 m n.p.m.) i Serra del Prete (2161 m n.p.m.) tworzy obszar z najwyższymi górami kalabryjskimi; na zboczach tych gór, w wysokich partiach, można napotkać bardzo rzadkie egzemplarze malowniczej sosny opancerzonej.

* Scylla - miejsce o kilka kilometrów oddalone od mitycznej postaci Scilli (Scylli) położone w niedalekiej odległości od Reggio di Calabria, gdzie ma miejsce zjawisko urwiska skalnego, gdzie według antycznych podań mieszkała mityczna Chybryda. Przeprawianie się przez to miejsce wywoływało ogrom trwogi wśród starożytnych żeglarzy, jak to miało miejsce w przypadku załogi Ulissesa.

* Stilo - to miejsce zlokalizowane w niedalekiej odległości od wybrzeża Morza Jońskiego, stanowi antyczną osadę, nad którą góruje kompleks ruin średniowiecznego zamku. O potężnej historii bizantyjskiej tego miasteczka świadczy położony w oddaleniu cenny kościół bizantyjski, pochodzący z X wieku, położonym w przepięknym krajobrazie, znanym z nazwy la Catttolica.

* Tropea - jest to ważna miejscowość nadmorska tejże prowincji - jest jednocześnie cenionym uzdrowiskiem i dawną osadą średniowieczną, która góruje nad dolinami ze szczytu urwiska skalnego schodzącego w wody Morza Tyrreńskiego. Wielkie znaczenie w centrum miejscowości posiada Cattedrale (katedra), będąca dziełem ufundowanym przez Normanów, odbudowanym potem w 1163 r, a następnie kilkakrotnie przebudowywanym.

12. Kampania

Jest górzysto-wyżynnym regionem, położonym w południowych Włoszech nad brzegami Morza Tyrreńskiego, posiadającym stolicę w Neapolu. Ze swoim wspaniałym klimatem, krajobrazem ze śródziemnomorską roślinnością i stromymi, zniżającymi się ku morzu górami tworzy największy atut tej prowincji Italii.

Kampania jest jednocześnie krainą pizzy i spaghetti, promieni słonecznych, muzyki, sympatycznych mieszkańców, owoców cytrusowych i turystyki.

Słynnymi kurortami tego obszaru są:

* Sorrento,
* Amalfi,
* Salerno,
* opisywane przez pisarzy wyspy - Capri i Ischias,
* oraz ważne stanowiska wykopaliskowe - Pompeje, Herkulanum i Paestum.

To te miejscowości pełnią rolę wabika dla rzesz turystów, pragnących spędzić letni wypoczynek z możliwością poznania fascynujących faktów z historii i kultury Kampanii. Urok podsyca wspaniały widok górującego wulkanu Wezuwiusza.

Wyspy Kampanii:

* Capri - tak nazywa się za sprawą Homera przepiękna wyspa, położona niedaleko Sorrento we Włoszech. Wyspa ta jest niewielką wysepką, jej obwód mierzy jedynie 17 km. Budują ją skały wapienne, ostro wynurzające się z wód Morza Tyrreńskiego. Urok tej wyspy jest nie do przecenienia, obfitując w bujną, śródziemnomorską roślinność. Kobierce złożone z barwnych kwiatów i zieleni sprawiają, że ten skrawek lądu posiada niepowtarzalny koloryt.

* Ischia - jest największą wyspą Zatoki Neapolitańskiej, o pochodzeniu wulkanicznym. Na jej barwnych brzegach położone są malownicze miasteczka wypoczynkowe, z których najbardziej znane są: Forio, Ischia, Lacco Ameno, Casamicciola. Jest to rejon o łagodnym, śródziemnomorskim klimacie, stwarzającym idealne warunki do wypoczywania oraz zażywania kąpieli w wodach morza. Woda i błoto termalne skutecznie i sprawnie leczy i nie dopuszcza do wystąpienia nasilonych objawów licznych i różnorakich schorzeń z zakresu reumatyzmu, ginekologii, dermatologii i laryngologii.

13. Półwysep Gargano

Gargano jest malowniczym półwyspem, położonym na południowy wschód od stolicy państwa Włoch, który dzięki wysokiej temperaturze tam występującej ze znaczną częstotliwością, gwarantuje pogodę a dzięki krystalicznie czystym wodom zupełnie pozostaje w przeciwieństwie do Włoch północnych.

Na piękno krajobrazu Gargano wpływają rozległe piaszczyste plaże, niewielkie zatoki, osnute legendami groty, obecność mitycznej wyspy Tremiti oraz leśnego rezerwatu Foresta Umbra. Marina di Lesina jest rajem dla amatorów spokojnego wypoczywania i relaksu. Marina di Lesina stanowi część Narodowego Parku na Półwyspie Gargano.

14. Wybrzeże Liguryjskie

Charakterystyka tego terenu Ligurii opiera się głównie na morzu i górach, które są w nim zanurzone, zabierając jednocześnie prawie cały obszar tego terytorium i ograniczając tym samym obszar wybrzeża, co kształtuje na wieki swoistą osobowość mieszkańców tego terenu, jego historię i tradycje kuchenne, jedne z najbardziej eleganckich w tym kraju.

Góry, charakteryzujące ten teren, składają się na dwa różne systemy orograficzne Półwyspu Włoskiego: pasmo Alp oraz Apeninów, które zaczynają się właśnie w Ligurii. Okręg Savona, położony w pobliżu Genui, złożone jest z wielu miasteczek i miejscowości nadmorskich, które przepełnione są zachowanymi w dość dobrym stanie zabytkami sztuki, świadczącymi o ich monumentalnej historii.

Nie należy również zapomnieć o miejscowości Albenga, gdzie zwiedzającym udostępnione są wspaniałe budowle pochodzące ze średniowiecza, oraz przepiękna Cattedrale (bazylika), zawierająca jako unikatowy okaz cenne rzeźby romańskie, zdobiące fasadę: Battistero (baptysterium) z końca epoki rzymskiej, która jest jednocześnie jedną z najważniejszych budowli przedchrześcijańskich w Ligurii. We wnętrzu znajdują się pozostałości chrzcielnicy. Dużym znaczeniem historyczno-artystycznym odznacza się klasztor benedyktyński St. Fruttuoso w Capodimonte.

15. Sardynia

Jest to wyspa, położona w oddaleniu od stałego kontynentu o około 200 kilometrów a zarazem o około 14 km od francuskiej Korsyki. Jest wyspą słynącą z niebagatelnych krajobrazów, czystych, przejrzystych wód morskich, licznych uroczych zatok o niewielkich rozmiarach, wyśmienitej kuchni, a zwłaszcza z bajecznych plaż pokrytych złotym piaskiem. Znawcy są zdania, że te plaże należą do najwspanialszych w tej części Europy.

W przeciągu wielu długich tysięcy lat wyspa wielokrotnie była niszczona, najeżdżana i kolonizowana przez narody Greków i Fenicjan, przez Rzymian, a także ludność Pizy, Genui i Hiszpanii. Rezultatem tego są dokonywane przez nich znaczne i nieodwracalne spustoszenia, jednakże jej rdzennym mieszkańcom (zwanym Sardyńczykami) udało się zachować poczucie odrębnej tożsamości i obyczajowości, pełen oryginalności i na wskroś wyspiarskiego morskiego charakteru. Krajobraz znajdujący się na wyspie jest nieokiełznany przez człowieka, a żyjąca tu zwierzyna godna jest szczególnie zauważeniu - występują tu przykładowo z e znaczną częstotliwością osły-albinosy czy rzadkie okazy sępów płowych.

Stolicą Sardynii jest Cagliari, jest to również miasto nad podziw atrakcyjne, ze swoją zajmującą średniowieczną Starówką i piękną plażą warte jest zwiedzenia. Innymi atrakcjami turystycznymi są: wspaniałe i nie zeszpecone jeszcze ekspansyjną działalnością człowieka brzegi morskie, zwane Costa Verde, liczne plaże i tajemnicze groty w okolicach znanej pod względem turystycznym enklawy Alghero, jak również trasy trekkingowe oraz zasoby tradycyjnej kultury Prowincji Nuoro.

16. Sycylia

Bardzo często wyspa Sycylia nazywana jest Trinakrią, czyli wyspą trójrożna. Jest zarazem najrozleglejszą wyspą Morzą Śródziemnego, która od zarania dziejów przyciąga, zachwyca, jak również przeraża odwiedzających ją turystów.

Na niej znajduje się ustawicznie aktywny najrozleglejszy wulkan w Europie - Etna, przyciągająca rzesze turystów, których nie potrafią zniechęcić nawet o znacznej częstotliwości powtarzające się trzęsienia ziemi.

Wyspę oddziela od lądowej kontynentu europejskiego niedużych rozmiarów cieśnina Messyńska. Pomimo tak niewielkiej odległości Sycylia odróżnia się od pozostałej części Włoch, zwłaszcza ze względu na standard usług i gastronomię.

Jest jednocześnie położona w strategicznym miejscu na morzu co czyniło, że wyspa bywała ustawicznym celem częstych napadów ze strony wrogich państw, których to ślady wciąż możemy zauważyć w postaci budynków, jakie pozostawili sobie zostawili pretendenci do władania wyspą: świątynie Greków, ruiny Rzymian, kościoły i zamki Normanów oraz arabskie i bizantyjskie kopuły.

Malowniczym wyżynnym i górzystym krajobrazem, małymi, spokojnymi miasteczkami ze swą niecodzienną atmosferą oraz pięknymi wybrzeżami oferującymi jednocześnie żwirowe jak i piaskowe plaże - tym kusi Sycylia i to wszystko sprawia, że Sycylia jest bardzo często odwiedzanym przez turystów z całego świata regionem turystycznym.

Malownicza, ukształtowana bardzo tajemniczo wschodnia cześć wybrzeża z miastem Taorminą to jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych zakątków świata przez elity z całego globu, toteż wywołało to zjawisko, najdroższych cen za miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Jednak największy zasób najpiękniejszych plaż, licznych zabytków i urokliwych miasteczek można spotkać w zachodniej części Sycylii. Każdy, kto odwiedził kiedykolwiek w swoim życiu Sycylię nie powinien przeoczyć faktu wypróbowania smacznej kuchni i wspaniałych produktów cukierniczych tego rejonu. Występowanie licznych zabytków, 2000 godzin nasłonecznienia w roku, romantycznych plaż, morza, wyśmienitej kawy czyni, że Sycylia stała się jednym z najchętniej zwiedzanych przez turystów zakątków świata i samych Włoch.

Sycylia jako najrozleglejsza wyspa na Morzu Śródziemnym ma do zaoferowania gościom wyjątkowy, pełen malowniczych wyżyn i gór krajobraz, sąsiadujący z szerokimi równinami oraz wybrzeżem o łącznej długości 1039 km, obfitym w piaszczyste, żwirowe i skaliste plaże. Wyspy Liparyjskie na północ od wyspy, monumentalnej wielkości panujący nad rejonem wulkan Etna, szeroki zasób bogatej śródziemnomorskiej fauny i flory oraz zasoby kulturowe i sztuka ludowa rdzennych mieszkańców tego zakątka czynią, że Sycylia jest najbardziej fascynującym miejscem świata.

Na wyspie zlokalizowanych i założonych jest 65 rezerwatów przyrody i 3 parków narodowych. Plaże są z wielką regularnością porządkowane, a o jakości wody morskiej świadczy jej barwa. Wiele odcinków sycylijskich plaż, np. w pobliżu Syrakuz, zostało w roku 2001 nagrodzonych Błękitną Flagą.

Syrakuzy są z kolei miastem powszechnie znanego i poważanego matematyka i fizyka, Archimedesa. Były one w zamierzchłej przeszłości jednym z najpotężniejszych państw - miast w basenie Morza Śródziemnego. Ich okres świetności przypadał szczególnie na okres V i IV w. p.n.e.

Miejscowości turystyczne

1. Arabba

Arabba jest malowniczą miejscowością, położoną na terytorium gminy Livinallongo del Col di Lana (Buchenstein), rozciągająca się wzdłuż Wielkiej Drogi Dolomitów.

Arabba posiada stoki narciarskie o całkowitej wielkości zjazdu 52 kilometrów, 27 nowoczesnych i profesjonalnych wyciągów, oraz idealną bazę wypadową w stronę innych kurortów i ośrodków narciarstwa zjazdowego w Dolomitach. Kompleksem najczęściej odwiedzanych charakteryzują się te okolice, położone na wysokościach około 2500 m n.p.m., ponad przełęczą Porta Cescovo.

Jednak smutne jest to, ale najbardziej prawdopodobne zarazem, że tylko niewielka liczba narciarzy rezygnuje ze zjazdów i poświęci czas na zwiedzanie muzeów i cmentarzy. To generuje projektantów tras zjazdowych do wytyczania tras zjazdowych pobliżu atrakcji takich jak: militaria, ślady historii i kultury materialnej.

Florencja

Wielu turystów zapamiętuje to miasto jako najpiękniejsze miasto Włoch. Florencja silnie oddziałuje za pomocą swego kulturowego i historycznego znaczenia, zapierając wręcz dech w piersiach. Kiedy jednak realnie zaczyna się ją zwiedzać i poznawać od razu okazuje się, że jest ona jedną z najbardziej urokliwych i przyjemnych miejscowością na obszarze całych Włoszech.

Po dziś dzień pozostało niewiele śladów po późnośredniowiecznym ośrodku miejskim, który tyle dostarczył kulturze i stosunkom politycznym Europy. Niestety, Florencja jest również jednym z najbardziej zapchanych, turystycznych miasteczek tego państwa, do którego podczas szczytu sezonu kieruje się nawet 2000 autokarów w ciągu dnia.

W czasie gdy do Rzymu jednorazowo przemawia cała historia, w tym mieście odnosi się wrażenie, że osoba przemieszcza się automatycznie aż w epokę renesansu - zabudowany ze wszystkich stron sklepami most Ponte Vecchio, reprezentacyjny punkt miasta - Duomo ( katedra, przykryta monumentalną kopułą), pełna prawdziwych klejnotów sztuki Galeria Uffizi, ukoronowana wieżyczkami Piazza della Signoria, oraz sławna Kaplica Medyceuszów. Szczęśliwie wszystkie wymienione wyżej miejsca swoją droga warte odwiedzenia znajdują się w niedalekiej od siebie odległości - umożliwia to turystom spacer, pełen niezapomnianych wrażeń i emocji.

17. Mediolan

Turyści odwiedzają Mediolan z powodu jego światowej sławy jako ośrodka mody, kuchni, opery, katedry (czwartej ze względu na wielkość kościoła w skali światowej), z renesansowym zamkiem i freskiem Leonarda da Vinci - Ostatnią Wieczerzą. Ale Mediolan jest głównie miastem pochłoniętym pracą - pełni rolę gospodarczej i finansowej stolicy kraju. Możliwość zakupów w Mediolanie jest nieograniczona, możliwości konsumpcji dostarczają już na początku emocji a kluby nigdy w nocy nie pozostają pustymi.

Mediolan jest ogromnym miastem, ciągnącym się dziesiątkami kilometrów, jednak kompleks głównych atrakcji historycznych zlokalizowany jest na niewielkim obszarze między dwoma największymi obiektami - olbrzymią katedrą, której budowę rozpoczęto w 1386 roku i wciąż nie ukończono a spiczastym zamkiem rodziny Sforzów. Piazza del Duomo czyli w oryginale plac katedralny ogranicza z jednej strony najpiękniejsze na świecie centrum handlowe - Galleria Vittorio Emanuele II.

Zlokalizowany jest tu także najświetniejszy i monumentalny ołtarz sztuki operowej - La Scala. Bardzo ciekawym wydaje się również być umiejscowione w jej wnętrzu muzeum. Mediolan grzeszy mnóstwem galerii i różnych zbiorów sztuki, ale największa popularność należy do jednego dzieła - Refektarz Leonarda da Vinci - miejsce, w którym turyści mogą oglądać a właściwie podziwiać Ostatnią Wieczerzę jego pędzla.

18. Neapol

Neapol - jest stolicą Kampanii, to trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju jest uważane pod względem znaczenia historycznego, tradycji i godności wyglądu stolicą południa Włoch.

Główne zabytki miasta to:

* Palazzo Reale (Pałac Królewski) pochodzący z XVII wieku,
* antyczny andegaweński dwór królewski Castel Nuovo (1279-84 r), którego renowacji dokonano w XV wieku za panowania i dekretu króla aragońskiego Alfonsa. Jest on również nazywany "Maschio angioino", skąd bierze swoją nazwę od imienia swego fundatora, Carlo l d\'Angió (Karola l Andegaweńskiego),
* Airco di Triomfo (Łuk Triumfalny),
* Coppella Palatina (Kaplica Palatyńska), posiada wspaniały portal renesansowy.

W rejonie, w którym dawniej zlokalizowane było miasto greckie znajduje się obszar głównych kościołów Neapolu: St. Lorenzo Moggiore, będący najsłynniejszym miejscem kultu epoki średniowiecza z czasów wczesnego chrześcijaństwa, kilkakrotnie przebudowany wraz z upływem wieków, Duomo ( katedra neapolitańska ) oraz St. Chiara ( kościół Św. Klary ). Prowincję Neapolu wszyscy znają, przede wszystkim pod względem bogatych i wspaniałych zabytków sztuki starożytnej.

Miejsca, które warto zwiedzić odwiedzając Neapol:

* Katedrę Św. Januarego - katedrę w Neapolu poświęconą Św. Januaremu. Jej budowa rozpoczęła się w końcu XIII wieku. Jest słynną katedrą, wewnątrz niej znajduje się siedemnastowieczna Cappella di St. Gennaro (kaplica Św. Januarego), zbudowana jako votum przez mieszkańców Neapolu w czasie epidemii dżumy, która szalała w mieście między 1526 a 1529 r i pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Warte zwiedzenia są również w jej wnętrzu: Capella Minutolo wybudowana w oryginalnym stylu gotyckim, renesansowa krypta Succorpo z urną, która zawiera kości Św. Januarego, Cappella di St. Restituta oraz Battistero (baptysterium), wzniesione najprawdopodobniej w V wieku, z uwzględnieniem pozostałości po mozaikach z tamtejszego okresu historycznego.

* Klasztoru Kartuzów - położony w pięknym pod względem krajobrazu miejscu, w kierunku zachodnim od historycznego centrum, warta zwiedzenia jest tam wspaniała certosa di S. Martino (klasztor Kartuzów), będący miarodajnym przykładem wielkiego okresu baroku w Neapolu.

* We wnętrzu, pomijając już sam kościół, autentycznie rzeźbionego przez światowej sławy rzeźbiarza samego Cosimo Fanzago oraz przepięknego krużganku Chiostro Grande, uwagę zwraca Museo Nazionole di S.Martino (Muzeum Narodowe Św. Marcina) słynące z wyjątkowej kolekcji statuetek do stajenki betlejemskiej, która jest jednocześnie obrazem jednej z najbardziej wyróżniających się cech sztuki neapolitańskiej, zwłaszcza z okresu między XV a XVIII wiekiem.

* Kościoła Św. Klary - Kościół St. Chiara to jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków sztuki neapolitańskiej. Zbudowany w początkach XIV wieku na wzór gotycko-prowansalski, zawsze stanowił świątynię dostojników neapolitańskich. Znajduje się tu ogromna liczba sarkofagów rodziny królewskiej i książęcej, a wśród nich zwłaszcza cenny jest sepolcro mutilo di Roberto I d\'Angio il Saggio( grób Roberta Andegaweńskiego Mądrego). Z Coro (chóru) można zejść do Chiostro delle Clarisse (krużganku Klarysek), słynącego z XVIII - wiecznej dekoracji z barwnej, zdobionej majoliki, ręki D.A. Vaccaro.

* Pałac Królewski - w kierunku północnym od miejscowości znajduje się XVIII - wieczny Palazzo Reale di Capodimonte (Pałac Królewski); budowlę tą wzniesiono z myślą o zgromadzeniu w jednym miejscu przebogatej kolekcji dzieł sztuki rodziny Farnese, która poprzez spadek rodzinny została oddana w dziedziczenie rodzinie Burbonów. Ten nadzwyczajny zbiór arcydzieł sztuki włoskiej, do dziś jest najcenniejszym eksponatem całej kolekcji muzeum, goszcząc w Palazzo, zwanym Gallerie Nazionali di Capodimonte (Galeria Narodowa Capodimonte).

19. Palermo

Palermo - jest stolicą wyspy, położoną nad wodami zatoki Palermo w dolinie wzniesienia Pallegrino. Jest jednym z ważniejszych pomijając Katanię portem na wyspie. Będąc w Palermo koniecznie należy zobaczyć barokową Świątynię San Giuseppe, kompleks muzeów palermiańskich, Stare Miasto, wielostylową Katedrę.

Palazzo di Normani jest twierdzą pochodzącą z XII wieku. W niej znajduje się kaplica Cappellana Palatina z osławionym w skali świata cyklem bizantyjskich mozaik. Cennymi zabytkami są również: fragmenty murów rzymskich i punickiej nekropolii, kościoły: La Martorana wzniesiony w XII wieku, San Cataldo zbudowany w XII wieku oraz pałace Abbatellis ( pochodzący z XV wieku, mieści się tam dziś Sycylijska Galeria Narodowa), Zisa ( pochodzący z XII wieku) i Chiaramonte ( wzniesiony w XIV wieku). Koniecznie należy zwiedzić Muzeum Archeologiczne i Ogród Botaniczny.

Miejsca, które warte są zobaczenia w Palermo to:

* Palazzo dei Normanni (Pałac Normański, inaczej Palazzo Reale) Parlament - jest najokazalszym gmachem w starożytnej dzielnicy miasta. Pałac ten zbudowany został przez Saracenów, następnie znacznie rozbudowany przez Normanów. Obecnie pełni rolę siedziby parlamentu sycylijskiego.

* Cappella Palatyna - zbudowana z zamówienia króla Rogera II w przeciągu zaledwie 11 lat (1132-1143) prywatna kaplica królewska. Jej ściany pokrywają przepiękne i barwne mozaiki przedstawiające historię biblijną (najbardziej wyeksponowaną postacią jest tutaj Chrystus Pantokrator).

* Katedra - wzniesiono ją 1184 r. z zamówienia Arcybiskupa Offamilio. Była kilkakrotnie przebudowana, stąd też jej niezwykła różnorodność pod względem architektonicznym. Z zewnątrz wygląda olśniewająco - jej widok wywiera na osobie zwiedzającej niezapomniane wrażenia; wnętrze zaś nie jest tak imponujące i może rozczarować zwiedzających turystów.

* Ziza - jest normandzkim pałacem, powstałym w 1166 r. a wybudowanym z polecenia króla Williama I. Ziza stanowiła niegdyś główną budowlę królewskiego parku, nieszczęśliwie nie zachowanego do naszych czasów współczesnych. Te zielone tereny kryły jeszcze inne obiekty (Kubę i Cubolę), które zbudowano specjalnie z myślą o królewskich gościach. Za czasów Normandzkiej kultury, w parku mieszkały ogromne ilości okazów i gatunków dzikich zwierząt - to powodowało ich popularność w ówczesnych czasach na obszarze całej Europy.

* Cuba - była jednym z pałaców, zlokalizowanych na terenie królewskiego parku. Miał pełnić funkcje letniej rezydencji i miejsca relaksu, z rozkazu króla Williama II w 1180 r. Budowla jest tak obszerną, że potrafi pomieścić wewnątrz nawet do 100 ucztujących osób.

* Sant Giovanni - jest jednym z najbardziej urokliwych normandzkich pomników architektonicznych.

Kościół ten wzniesiono w 1136 r. z rozkazu Rogera II (najprawdopodobniej na miejscu ruin starożytnego meczetu). Zbudowana jest z pięciu małych, czerwonych kopuł i dzwonnic. Do wewnątrz świątyni można się dostać poprzez ogród, porośnięty barwnym kompleksem egzotycznych roślin.

20. Piza

Współcześnie miasto to liczy 90 000 mieszkańców - nie ogranicza to ani w niczym nie ujmuje jej niepowtarzalnemu klimatowi. Miasto położone jest nad brzegami rzeki Arno, jej części spięte są mostem Ponte di Mezzo. W Pizie spotkać można na każdym rogu ulicy kolorowe kramy oferujące pamiątki - miniaturki Krzywej Wieży - zwłaszcza nagminnie to zjawisko występuje przy Campo dei Miracoli. Ale możliwe jest również przebieranie wśród krzywych kubków i ozdabianych krzywych flakoników lub zaopatrzenie się w równie pochyłe butelki z alkoholem czy oliwą. Całą aurę miasta przesyca szalony wir zwiedzania i kupowania. Wieża jest jedynym elementem, przysparzającym Pizie wiele trosk i zmartwień, ile sławy. Od 800 lat ulega niebezpiecznemu przechylaniu się od pionu. To stwarza, że stanowi temat ustawicznych naukowych debat a nawet dowcipów.

Budowa wieży rozpoczęła się w 1173 roku. Niefortunnie już dziesięć lat po rozpoczęciu wznoszenia budowli na poziomie trzeciego piętra musiano niestety zaprzestać wznoszenia z powodu zbyt miękkiego gruntu, czyli piaszczystej, przesyconej wodą ziemi. Podłoże uległo obsunięciu i wieża poczęła się przekrzywiać. Dopiero po upływie 100 lat nachylenie uległo skorygowaniu i doprowadzono budowlę aż do wysokości szóstego piętra.

Niepowtarzalna uroda i lekkość nadaje wieży piętra, które okalane są rzędami arkad z licznymi kolumnami na podobieństwo fasady sąsiedniej katedry. Na szczycie budowli w kształcie walca można się znaleźć po wykonaniu niemałego trudu i pokonaniu wewnętrznych krętych schodów. Uwieńczeniem wieży czyli kampanilli (kościelnej wieży), jest dzwonnica o cylindrycznym kształcie, dobudowana później w XIV wieku, w której wisi obecnie 7 dzwonów nastrojonych podług siedmiu nut w skali muzycznej. Krzywa Wieża w Pizie jest wysoka na około 58,36 m, choć w różnorodnych źródłach ten wymiar ulega modyfikacjom.

21. Rzym

Rzym jest miastem, których walorów turystycznych nie trzeba zachwalać i o którym nie można zapomnieć podczas planowania wycieczki do Włoch. Jego znaczenia dla kultury światowej nie można określić w paru słowach...

Rzym jest źródłem europejskiej cywilizacji, niegdyś stolicą najpotężniejszego imperium starożytnych czasów, stolicą świata chrześcijańskiego, miejscem, w którym powstały niezliczone określenia z dziedziny prawa, polityki, medycyny, budownictwa, sztuki oraz strategii wojskowej.

Rzym jest dawną stolicą cezarów a współcześnie stolicą Republiki Włoch, pełni rolę światowego centrum kulturalnego i politycznego, jest miastem gromadzącym najliczniejszą w świecie liczbę zabytków z dziedziny sztuki i architektury, które posiadają swój rodowód w różnych epokach historycznych od starożytności spoglądając a na współczesności kończąc.

Miejsca, które warto zwiedzić podczas pobytu w Rzymie:

* Watykan - jest suwerennym państwem kościelnym. Najcenniejszym zabytkiem jest Bazylika Św. Piotra - będąca największym kościołem na świecie. Wewnątrz można podziwiać wystrój z epoki baroku (XVII w.) dłuta Berniniego oraz rzeźbę - Pietę dłuta Michała Anioła (XV w.).

* Muzea Watykańskie - posiadające najbogatszy zasób zabytków we Włoszech

* Bazyliki Patriarchalne - na Lateranie, Św. Pawła za Murami i St. Maria Maggiore, wszystkie zbudowane w stylu barokowym, udostępnione są tam zwiedzającym nagrobki papieży.

* Koloseum - ruiny amfiteatru Flawiuszy z I w. n.e. mieszczące 60.000 osób.

* Forum Romanum - jest starożytnym rynek rzymskim, posiadającym liczne ruiny budowli pochodzące z IV w. p.n.e.-V w. n.e.

* Kapitol - jest wzgórzem świątynnym z Muzeami Kapitolińskimi (XVI w.).

* Panteon - jest świątynią rzymską z II w. n.e. , pełną grobowców królów Włoch oraz można tam zobaczyć nagrobek Rafaela Santi.

* Fontanna di Trevi - tworzy ją kaskada rzeźb z marmuru, pochodzących z XVIII w.

* Plac Hiszpański - jest placem, na którym odbywają się słynne pokazy mody. Wybiegiem dla modelek są Schody Hiszpańskie (169 stopni).

21. Wenecja

W jakimkolwiek ujęciu - Wenecja jest miastem samym w sobie pełnym wyjątkowości i uroku. Jest po pierwsze miastem pieszych, zbudowane na ludzką miarę - samochodów brak, zaś w miejscu brzydkich ulic znajdują się czarodziejskie wąziutkie uliczki pełne tajemnic i uroku.

Harmonia architektoniczna pochodzi w przeważającej części z pomiędzy XII a XVI wieku - tajemniczych murów i powabnych balkonów jest tutaj przepych - iskrzą się one od blasku znad wody, migają tu i ówdzie w szczelinach domostw i szybach okiennych. Ciemne zaułki prowadzą nagle na ostre światło dzienne, zalewając przepełnione kościołami place, lub po cudnych mostkach przeskakując przez rozliczne miejskie kanały. Tę magiczną atmosferę wprowadza igrające z woda światło tworząc świąteczny i radosny nastrój.

Miasto to zostało zbudowane na 117 maleńkich wysepkach połączonych z częścią miasta położoną na kontynencie - Mestre - systemem mostów, grobli, dróg i kolei. Wokoło miasteczka uwija się Grand Canal, wychodząc bezpośrednio i kształtując niecodzienny widok na Piazza San Marco z kampanilą (samodzielną dzwonnicą), Pałac Dożów, bazylikę Św. Marka i elegancki, pełen gołębi plac.

Most Westchnień jest łącznikiem pałacu z ponurym szarym więzieniem, a kołysząc się cicho na falach gondole przemieszczają się pod nim niezauważalnie, także zapierające dech w piersiach kościoły Santa Maria della Salute, San Giorgio Maggiore, i del Redentore strzegą spokoju dusz udających się na wieczną tułaczkę złoczyńców i zbrodniarzy.

Zaledwie pół godziny trwa trasa przejścia od stacji kolejowej do San Marco - o ile samotnie nie zgubi się drogi, kierując się nieopatrznie w którąś z wielu krętych uliczek łączących się z główną ulicą - Lista di Spagna, i gdy uda się odczytać poprawnie pojawiające się ustawicznie drogowskazy, wskazujące najrozmaitsze, często nawet bezsensowne kierunki. Żeby w pełni podziwiać fantastyczne pałace górujące nad Grand Canalem oczywiście nie można nie skorzystać z romantycznych gondoli.

Most Accademia to droga prowadząca do spokojnej nieco bardziej niż poprzednia części Wenecji i do Galleria dell\'Accademia - muzeum posiadające kolekcję dzieł weneckich mistrzów. Sąsiaduje ona z Galerią Peggy Guggenheim mieszcząca wewnątrz wspaniałe prace nowożytnych twórców z początków XX stulecia. Wenecja otoczona jest równie czarownymi wysepkami:

* Lido (na zawsze kojarzona ze Śmiercią w Wenecji),
* Murano (gdzie produkuje się słynne szkło weneckie),
* Burano (słynie z koronek),
* przedziwna, jakby zanurzona w czasie Torcello, ze swoją bizantyńską katedrą.

22. Werona

Miasto to położone jest na północy Włoch. leży w prowincji o nazwie Wenecja Euganejska, nad Adygą; jest dużym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym. Miasteczko znanym jest już od V-IV w. p.n.e. W 86 r. p.n.e. Werona połączona została z państwem rzymskim. Od 489 r. miejscowość jest stolicą kraju Ostrogotów. Ale w okresie 568-774 Werona pełniła rolę stolicy księstwa lombardzkiego.

W miejscowości zachowanych jest wiele zabytków z epoki starożytnej. Najcenniejsze z nich to:

* rzymska arena z I w., która zdolna jest pomieścić 22 tys. widzów,
* łuk triumfalny,
* Porta dei Leoni (Bramę Lwów).
* katedra w Weronie - została zbudowana w XII w. i uległa przebudowaniu w XV-XVI w.
* Kościół Sante Tosca e Teuteria pochodzący z V w. i następnie wielokrotnie przebudowywany w VIII i XII w.) jest najstarszym zabytkiem, pochodzącym z epoki wczesnego średniowiecza.
* Kościół San Zeno Maggiore pochodzi z IX-XIV w. - to ewidentny przykład typowej architektury romańskiej - jego wnętrze słynne jest z ołtarza Andrei Mantegni i obrazów Tycjana.
* Cenny zabytek Werony to pochodzący z XIV-wieku most Scaligerów na rzece Adydze.

Samo miasto słynne jest z pochodzących z epoki renesansu palazzi i przepięknych balkonów. Jeden z nich jest miejscem akcji szekspirowskiej tragedii "Romeo i Julia", zaś domostwa zamieszkiwane kiedyś przez rodziny tych niefortunnych kochanków i prawdopodobny i przypuszczalny nagrobek Julii jest głównym celem wycieczek turystów z różnych zakątków naszego globu.

#3   Ptaku 

 • puffer
 • RetiredStaff
 • 5529
 • UBP Points 6 (Przekaż)
 • 01 październik 06
 • Imię:Maciek
 • Płeć:Mężczyzna
 • Drużyna:brak
 • Pkt. Grafika:96
 • Pomógł:28
 • Wygranych:\m/ 120 \m/
 • Przegranych:\m/ 45 \m/

24 wrzesień 2008 - 18:40

no dzieki ale nie ma zadnych istotniejszych informacji dot. polwyspu apeninskiego tylko jeden rejon.mimo to dzieki punkty beda :D

#4   .violsky 

 • you're doing it wrong
 • Tag Master
 • 2328
 • UBP Points 6532 (Przekaż)
 • 25 październik 07
 • Imię:Patryk
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Jastrzębie Zdrój
 • Drużyna:Sonofakurfa
 • Pkt. Grafika:94
 • Wygranych:130
 • Przegranych:8

24 wrzesień 2008 - 18:46

ALPY, NIZINA PADANSKA
Alpy
Luk alpejski ciągnie się od Alp Nadmorskich na zachodzie po Alpy Julijskie na wschodzie. Zachodnia jego część (granicę między Alpami Zachodnimi a Wschodnimi stanowi przełęcz Splugen, 2113 m n.p.m.) tworzy półkolisty, zwarty łańcuch górski, o dużych różnicach wysokości względnych, poprzecinany głębokimi dolinami rzek. W obrębie Alp Zachodnich wyróżnia się następujące główne grupy górskie: Alpy Nadmorskie (Argentera 3297 m n.p.m.), Alpy Kotyjskie (Monte Viso 3841 m), Alpy Graickie (Gran Paradiso 4061 m), Mont Blanc (4807 m), Alpy Pennińskie (Dufour 4634 m) oraz Alpy Lepon-tyjskie (Monte Leone 3553 m). Alpy Wschodnie wyróżniają się mniejszą, aniżeli Alpy Zachodnie wysokością, szerszymi dolinami rzek, a także znacznie powszechniejszym,
w porównaniu z Alpami Zachodnimi, występowaniem skalistych form wapiennych. Na obszarze Włoch należą do nich m.in. Alpy Retyckie (Bernina 4049 m n.p.m.), Dolomity (Marmolada 3342 m), Alpy Kamickie (Coglians 2780 m), Alpy Julijskie (Triglav 2862 m) \ Alpy Bergamskie (Pizzo di Coca 3052 m) oraz Alpy Weneckie (Cima dei Preti 2703 m).
Krajobraz Alp został w znacznym stopniu ukształtowany przez procesy glacjalne zlodowacenia plejstoceńskiego i lodowców współczesnych. Ich wynikiem są m.in. liczne cyrki lodowcowe, szerokie doliny korytowe o niewyrównanym profilu podłużnym, zawieszone doliny boczne, ostre formy grzbietów oraz rozmaite formy akumulacyjne. Pochodzenia polodowcowego są też liczne jeziora występujące w Alpach i na ich przedpolu (Garda, Maggiore, Como, Iseo, Lugano, Orta). Obecnie lodowce w Alpach Włoskich występują powyżej 3200-3500 m n.p.m. Najwięcej z nich znajduje się w masywie Mont Blanc i Monte Rosa, następnie w Gran Paradiso, Bernina, Ortles i Adamello. Największy — lodowiec Forni (masyw Cevedale) — ma 17 km2 powierzchni.
Warunki klimatyczno-terenowe Alp sprzyjają rozwojowi licznych miejscowości wypoczynkowych, zwłaszcza ośrodków sportów zimowych. Obszarem koncentracji turystyki narciarskiej jest dolina Aosty, szczególnie masyw Mont Blanc (miejscowości Courmay-eur, Pre St-Didier), Matterhorn czyli włoskie Cervino (Breuil-Cervinia, Valtournanche, Saint-Vincent), Monte Rosa (Macugnaga, Ala-gna Valsesia) i Gran Paradiso (Cogne, Cere-sole Reale). Dogodne warunki do uprawiania narciarstwa występują także w górnej części doliny Adygi (Merano), Dolomitach (Cortina d'Ampezzo, Ortisei, Corvara, Selva, Moena, San Martino di Castrozza), masywie Dolomiti di Brenta (Madonna di Campiglio, Campo Carlomagno) i Alpach Kotyjskich (Sestriere, Bardonecchia, Crissolo, Acceglio, Prazzo).
Szczególnymi walorami wypoczynkowymi odznaczają się obszary wokół wielkich jezior alpejskich. Mają one bowiem wyjątkowo łagodny klimat, umożliwiający rozwój bujnej roślinności podzwrotnikowej. Do najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych nad jeziorem Garda należą: Riva, Sirmione, Gardone, Riviera, Malcesine, Salo, Bardolino i Desenzano del Garda; nad jeziorem Mag-giore: Arona, Stresa, Baveno, Verbania, Can-nero Riviera, Cannobio i Laveno; zaś nad jeziorem Como: Cernobbio, Como, Tremezzo, Cadenabbia, Menaggio, Torno, Varenna i Gravedona.
W Alpach występują liczne zdrojowiska. Do najbardziej znanych należą m.in. Termę di Valdieri i Termę di Vinadio (Alpy Nadmorskie), San Pellegrino Termę (Alpy Bergams-kie), Bagni di Mezzo i Bagni di Masino (Alpy Retyckie), Levico Termę (Alpy Weneckie) oraz Bagni di Rabbi (masyw Cevedale).

Na obszarze Alp Włoskich znajdują się dwa parki narodowe: Gran Paradiso (w dolinie Aosty i Oreo, pow. 600 km2)2 oraz SteMo (w masywie Ortles-Cevedale, pow. 950 km2). Zachowało się w nich wiele rzadkich gatunków flory i fauny alpejskiej, wśród nich m.in. orzeł królewski.
Do miast o walorach historycznych należy zaliczyć zwłaszcza Turyn i Trydent.
Turyn (Torino) — położony przy ujściu rzeki Dora Riparia do Padu, był kolonią rzymską, we wczesnym średniowieczu stolicą księstwa longobardzkiego. W 1418 r. stał się stolicą Piemontu, a w 1720 r. stolicą Królestwa Sardynii. Był głównym ośrodkiem włoskiego ruchu narodowego (risorgimento) i pierwszą stolicą Królestwa Włoskiego w 1862 r. Po przeniesieniu w 1565 r. siedziby rządu do Florencji utracił znaczenie polityczne (obecnie stolica regionu Piemont). Wśród obiektów architektonicznych uwagę turystów skupiają głównie monumentalne pałace (większość z nich pochodzi z XVII w.), zwłaszcza Palazzo delTAccademia delie Scienze (XVII w.), który zawiera bogatą bibliotekę, Muzeum Egipskie i zbiory malarstwa. Równie interesujące są budowle: Palazzo Carignano (XVII w.) i Palazzo Reale (XVII w.), który mieści Muzeum Broni, a także Palazzo Madama (XII-XIII, XV w.) — zwłaszcza znajdujące się w nim Muzeum Sztuki Antycznej. Cennymi zabytkami są również budowle sakralne, szczególnie katedra (XV w.) oraz kościoły San Domenico (XIV w.), San Carlo (XVII w.) i San Lorenzo (XVII w.). Znaczą frekwencją turystów odznacza się park miejski zwany Parco del Valentino, w którym odtworzono architekturę starej piemonckiej osady. Corocznie organizowane są w nim salony automobilowe (Torino-Esposizioni). Mieści on także muzeum samochodowe. W odległości ok. 40 km na zachód od Turynu, w dolinie Susy, znajduje się Sacra di San Michele — średniowieczny klasztor twierdza z X w. Należy on do najcenniejszych zabytków północnych Włoch.

Trydent (Trento) — położony nad rzeką Adygą, został założony przez Etrusków. Był kolonią rzymską (Tridentum). W latach 1545-63 odbywał się tu słynny sobór trydencki, który zapoczątkował okres kontrreformacji. Trydent jest stolicą regionu Trydent-Górna Adyga. Wśród zabytkowych obiektów szczególnym zainteresowaniem cieszy się katedra (XII, XIII-XIV w.) z przylegającym do niej pałacem Pretorio (mieści się w nim muzeum sztuki, m.in. renesansowych tkanin dekoracyjnych), a także zamek Castello del Buon Consiglio (XIII, XV-XVI w.), w którego wnętrzu znajduje się Muzeum Regionalne (zbiory archeologiczne, etnograficzne, malarstwa).

Wśród czynników odgrywających istotną rolę w rozwoju funkcji turystycznej na obszarze włoskich Alp należy podkreślić, iż przechodzą tu międzynarodowe szlaki komunikacyjne łączące Półwysep Apeniński z pozostałą częścią kontynentu europejskiego. Do najliczniej uczęszczanych należą trasy: Tunel Św. Bernarda-Aosta-Turyn, Tunel
Mont Blanc-Aosta-Turyn, Tunel Simp-lon - Domodossola - Mediolan, Lugano - Mediolan, przełęcz Brenner-Bolzano-Werona oraz Villach-Udine.

Nizina Padańska
Nizina Padańska stanowi zapadliskową równinę u podnóży Alp, pokrytą aluwiami trzecio- i czwartorzędowymi, łagodnie pochyloną w kierunku wschodnim. Jej osią hydrograficzną jest Pad* którego lustro wody położone jest miejscami powyżej poziomu terenu (m.in. w okolicach Ferrary). Uchodzi on do Morza Adriatyckiego tworząc wspólnie z Adygą i Reno rozległą deltę narastającą ok. 70-80 m rocznie.
Znaczenie turystyczne w tym regionie mają głównie miasta o walorach historycznych, do których zaliczyć należy m.in. Wenecję, Bolonię, Rawennę, Padwę, Mediolan i Weronę.

Wenecja (Venezia) — założona w V w. na bagnistych wyspach Laguny Weneckiej przez szukających schronienia przed Frankami Wenetów, stała się na przełomie X i XI w. największą potęgą morską na Adriatyku oraz ważnym ośrodkiem wytwórczości (budownictwa okrętów, obróbki metali i drewna, sukiennictwa, szklarstwa i in.)5. W bitwie pod Chioggią w 1380 r. pokonała rywalizującą z nią Genuę zapewniając sobie prymat w handlu ze Wschodem. Trwał on do końca XV w., tj. do momentu odkrycia drogi morskiej do Indii wokół Afryki. Wenecja składa się obecnie z dwóch części: starszej (tzw. Wenecji właściwej), położonej w Lagunie Weneckiej na 118 wyspach (m.in. San Giorgio Maggiore, Giudecca, Murano) rozdzielonych ok. 150 kanałami (największe: Canale Grandę, Ca-nale delia Giudecca, Canale di San Marco), przez które przerzucono ok. 400 mostów, oraz młodszej, położonej na lądzie stałym (m.in. Mestre, Marghera). Komunikację wewnątrz miasta, zwłaszcza w Wenecji właściwej, zapewniają łodzie, barki, tramwaje wodne oraz gondole. Wenecja ma zespoły zabytków uważane za najcenniejsze we Włoszech. Należy do nich plac Św. Marka — zwany "najpiękniejszym salonem świata" — wraz z Bazyliką Św. Marka (IX, XI, XIII, XV w.), Pałacem Dożów (XIV-XVI w.), Wieżą Zegarową (XV w.), gmachami Prokuratur (Procuratia) Starych i Nowych (XVI w.), Piazzettą (XVI w.), Librerią (XVI w.) i Loggettą (XVI w.). Do zabytkowych budowli należą ponadto kościoły: Św. Jana i Pawła (XIII-XV w.), Santa Maria Gloriosa dei Frari (XIV-XV w.), San Giovanni in Bragora (XIII-XV w.), Santa Maria delia Salute (XVII w.), San Giorgio Maggiore (XVI-XVII w.) oraz San Zaccaria (XV-XVI w.)7, a także liczne pałace, które pełnią często rolę muzeów i galerii sztuki, np.: Ca d'Oro (XV w.), Ca Rezzonico (XVII w.), Palazzo Pesaro (XVIII w.)8, Scuola di San Rocco (XVI w.), Scuola di San Giorgio degli Schiavoni (XV w.), Museo Correr (XIX w.) i Akademia Sztuk Pięknych, w której znajduje się największa kolekcja malarstwa weneckiego (dzieła Giorgiona, Carpaccia, Tycjana, Veronesa, Tiepola, Belliniego, Tin-toretta i in.). Do atrakcji turystycznych należą wycieczki morskie do odległej o kilka kilometrów wyspy Bu rano — słynnej z wyrobu koronek, oraz Lido — jednego z najmodniejszych kąpielisk adriatyckich.

#5   Ptaku 

 • puffer
 • RetiredStaff
 • 5529
 • UBP Points 6 (Przekaż)
 • 01 październik 06
 • Imię:Maciek
 • Płeć:Mężczyzna
 • Drużyna:brak
 • Pkt. Grafika:96
 • Pomógł:28
 • Wygranych:\m/ 120 \m/
 • Przegranych:\m/ 45 \m/

24 wrzesień 2008 - 19:02

prosze o jeszcze